“Vazgeçme”ye Karşı “Pes etme”

Kronik olarak Hastayken: “Vazgeçme”ye Karşı “Pes etme”

Yazar: Toni Bernhad

Yayın tarihi: 25.04.2016

Alındığı yer: https://www.psychologytoday.com/blog/turning-straw-gold/201604/when-you-re-chronically-ill-giving-versus-giving-in

Vazgeçme size bir başarısızlık hissettirebilir. Kendinize zihnen zayıf ve disiplinsiz olarak bakmaya başlayabilirsiniz. Bu kendini suçlamanın acısına sebep olur. Bu durum moral bozucudur.

Tersine, pes etme bir tür teslim olmadır. Onu tatlı teslim olma olarak düşünüyorum. Birşeyi değiştiremeyeceğini kabul etme ve sonrasında nasıl kendi sınırların içinde en iyi şekilde doyurucu bir hayat yaşayacağını arama davranışıdır.

İşte vazgeçme ve pes etme arasındaki farkı gösteren bazı örnekler.

Vazgeçme: “Kronik hastalık hayatımı mahvetti.”

Pes etme: “Ne kadar istesem de, sağlık durumumu kontrol edemiyorum. Evet, sağlıklı olmadığım zamanlarda yılgınım ve üzgünüm, fakat bu duyguların hayatıma hakim olmasına izin vermek yerine, şefkat uyandırmak amacıyla onları kendim için kullanacağım.”

Yorum: kronik acı içeren kronik hastalığın hayatınızı mahvettiği sonucuna atlamak için hiçbir gerekçe yoktur. İyi bir hayat birçok şekil alabilir. Güzellikle ve kibarlıkla kontrol edemediğiniz şeylerden pes etmeyi deneyin. Bir miktar özduyarlık bir olaydaki bakış açınızı değiştirebilir.

***

Vazgeçme: Sağlığım bu kötü gidişe girmeden önce severek yaptığım şeyleri şimdi yapamıyorum. Hayatta benim eğlenmem için hiçbir şey kalmadı.Ben işe yaramaz biriyim.”

Pes etme: “Keşke daha önce sevdiğim aktivitelerle şimdi meşgul olabilseydim, fakat artık olamıyorum. Kutunun dışını düşünmeme ve semptomlarımı artırmayacak olan yeni şeyler denememe izin verin.”

Yorum: vazgeçmenin bu özel türünde, içsel eleştiri düşüncelerinizi sıkıştırır, daha önce yaptıklarınızı şimdi yapamadığınızdan size sadece işe yaramaz olduğunuzu düşündürür. Fakat içsel eleştirilerin yemini yutmamalısınız. Artık yapamadığınız şeyleri uzun uzun düşünmek yerine yapabildiğiniz yeni şeyelere odaklanarak kafanızdaki bu eleştirel sesi susturabilirsiniz. (iç eleştiri üzerine daha çok bilgi için “İçsel Eleştirinizi Susturmak İçin Kesin Bir Yol” yazısına bakabilirsiniz)

***

Vazgeçme: “Bugün adamakıllı katılamadığımdan dahil olmanın hiç kıymeti yok.”

Pes etme: “katılmam eğlenceli olurdu, fakat şimdi soluklanmalıyım.”

Yorum: Kronik olarak hasta olduğumdan beri birçok kez bu vazgeçen kişi oldum. Aklıma gelen bir olay: iki yakın arkadaşın evlenme merasimine gidebildiğim, fakat resepsiyonda kalmak için yeteri kadar iyi olmadığım zamandır.

Yapamadığım şeylere odaklanmanın beni kötü hissettirdiğini öğrendim. Dört dörtlük katılamamak yeteri kadar acı. Bütün deneyimi bir felakete çevirerek işleri kötüleştirmeyin. Bunun yerine yapabildiğiniz şeylere odaklanırsanız, kendinizi iyi hissedeceksiniz ve olay hakkındaki anılarınız mutlu anılarınızdan olacaktır.

***

Vazgeçme: “Vazgeçiyorum. Her zaman yalnız hissedeceğim; bu bir gerçek.”

Pes etme: “çoğu zaman yalnız olmak kesinlikle zor olabilir, fakat kalbimi ve aklımı bununla barış için bir tedbir bulmaya açık tutacağım. Bütün bunlardan sonra, bazı insanlar yalnızlığın üzerine titriyor.”

Yorum: vazgeçen insan duygulara kalıcı gibi davranıyor. Eğer yalnızlığın sizin için hayatın değişmez bir gerçeği olduğunu düşünüyorsanız, tabi ki çok mutsuz olacaksınız. Fakat yalnızlığın şu an hissediyor olduklarınızdan başka hiçbir şey olmadığını düşünüyorsanız, zihninizde onu kolayca taşıyabilirsiniz. Hiçbir duygu değişmez değildir. Başlangıçta hoş olmayan duygular bile hayatınızda olacak olan yalnızlığı sevmek için öğrenme gibi pozitif bir şeyin tohumunu içerebilir.

***

Vazgeçme: “Arkadaşlarımdan vazgeçiyorum. Ne kadar kötü hissettiğimi anlamıyorlar ve yeteri kadar ince değiller.”

Pes etme: “insanların beni hayal kırıklığına uğratması acı, fakat bazı arkadaşlar kronik hastalığa nasıl tepki göstereceklerini bilmiyor; diğerlerinin ilgilenmeleri gereken problemleri var. İlişkilerimdeki değişmelere karşı, hayal kırıklığına uğratıcı değişmeler bile olsalar, pes edeceğim ve onları insanlık halinin geçici doğasının parçası olarak kabul edeceğim.”

Yorum: Pes etme, kronik olarak hasta olmasaydınız bile bazı arkadaşlıkların değişecek hatta zayıflayacak olduğunu kendinize hatırlatmanıza yardım edebilir. Bu hayatın iniş çıkışlarının bir parçasıdır.

***

Vazgeçme: “Kesinlikle hasta hissetmekten nefret ederim. Kesinlikle acı çekmekten nefret ederim. Vazgeçiyorum.”

Pes etme: “Bu onlara düşman olarak davranmak için semtomlarıma yardım etmiyor. Nasıl hissettiğime karşı, hastalık ve acı dahil, pes ediyor ve kendimin koşulsuz dostu olmaya ve kendime karşı bakımıma ihtiyacı olan bir bebeğe olduğu gibi kibar olmaya ant içiyorum.”

Yorum: vazgeçme enerjinizi düşürür. Semptomları da azdırabilir çünkü onun içinde öfkenin bir unsuru vardır, ve öfke kasların ağrı verici gerilmesine, sindirimle ilgili rahatsızlıklara ve uyku bozukluğuna  sebep olabilir.

Aksine, pes etme hayatınızı ele alan döngüye karşı yorucu (ve sonunda kaybedilen) savaştan ferahlamayı getirir. Aleyhinizde asla taraf tutmamak Sizi zihinsel ve fiziksel olarak, daha iyi hissettirir. Bunu bir yemine dönüştürebilirsiniz: “Asla kendi aleyhimde taraf tutnayacağım.”

***

Yine de vazgeçen kişinin ortaya çıktığı günlerim oluyor. Bu olduğunda, kendime karşı ekstra kibar olmaya ve hiçbir duygusal durumun kalıcı olmadığını hatırlamaya çalışıyorum.Sonrasında vazgeçmeyi  pes etmeye döndürmek için bilinçli bir çaba harcıyorum. Tecrübelerime göre, pes etme rahatlamayı zihinsel ızdıraptan takdis etmeyi beraberinde getiriyor ve bana devam eden hayatımla barışın bir tedbirini bulmayı sağlıyor.

Be the first to comment on "“Vazgeçme”ye Karşı “Pes etme”"

Leave a comment

Your email address will not be published.


*


Facebook