SOSYAL FOBİ

Toplum içinde konuşurken ya da herhangi bir eylem yaparken ya da ilgi odağı olduğunda  kızarma, terleme, ellerin titremesi, kendini küçük düşürecek yanlış bir şey yapma korkusu olarak tanımlanır. Bu nedenle kişi topluluk içine girmekten kaçınır. Böyle durumlara girmek zorunda kalınca korktuğu şeyler başına gelir ve hasta bir kısır döngüye girer . Kaçtıkça kaygı yerleşir, yerleştikçe kaçar. Hasta bu korkunun ve belirtilerinin topluluk içinde herkes tarafından fark  edileceğinden korkarak topluluğa girmekten çeşitli bahaneler bularak kaçınır. Kaçınamadığı durumlarda, örneğin bir konuşma yapacaksa günler hatta bazen haftalar önceden beklenti anksiyetesi oluşturabilir. Sık görülen sosyal fobi belirtileri arasında topluluk önünde konuşma, yeme, içme ya da halka açık tuvaletleri kullanma sayılabilir. Bazen de hastalar topluluk önünde konuşmaları gerektiğinde alkol alarak rahatlamayı düşünürler. başlangıçta iyi bir çözüm gibi gözükse de zamanla alkol sorun olmaya başlar. bu nedenle sosyal fobiklerde alkol bağımlılığı sık görülür.

Sosyal fobiyi başka anksiyete bozukluklarından ayıran özelliği, hastanın başkalarının kendisi hakkında ne düşüneceği üzerinde fazla durmasıdır. Örneğin sosyal fobisi olan bir insan yanlız başına durmakta iken sosyal fobi yaşamaktan korkmaz. Oysa agorafobili panik bozukluğu olan bir kişi panik nöbeti geçirirken yanında başka kimse yoksa, ölmekten her zamankinden daha fazla korkar. Başka bir değişle agorafobisi olanlar  anksiyete belirtilerinden korkarken, sosyal fobisi olanlar başkalarının karşısında küçük düşmekten korkarlar. Çevresindekilerin ilgi odağı olduğu durumlar en çok anksiyete yaşadıkları durumlardır.

Ülkemizde tipik sosyal fobi türünde olmasa bile topluluğa girme, toplulukta konuşma, toplulukta özgürce  davranabilme konularında değişik derecelerde çekingenlik oldukça sık görülmektedir.  Bunların büyük çoğunluğu klinik düzeyde rahatsızlık olarak görülmeyebilir.  Türkiye ruh sağlığı profili araştırmalarına göre sosyal fobi kadınlarda %2,3, erkeklerde %1,1 olarak bulunmuştur.

Sosyal fobisi olanlar genellikle tedavi için hekime başvurmazlar . Genellikle geliş nedenleri eşlik eden bağımlılık  ve/ veya depresyondur.

Be the first to comment on "SOSYAL FOBİ"

Leave a comment

Your email address will not be published.


*


Facebook