DİYET VE DEPRESYON

 • Depresyon ve kilo alma sıklıkla birlikte olan iki durumdur.
 • Antidepresan ilaçların bazıları da kilo yapmaktadır. Bu ilaçlar kilo vermeyi de zorlaştırmaktadırlar.
 • Beyinde mutluluk veren hormon seretoninin artıran gıdalar karbonhidratlar olduğu için depresyondaki kişiler karbonhidratı azaltılmış diyet yapmamalıdır. Bunun yerine posalı karbonhidratlar tercih edilmelidir.
 • Kilolu kişilerde kan şekerinde düşme atakları daha fazla görülürse de, normal kilolu ancak egzersiz yapmayan ve depresyondaki kişilerde de kan şekeri düşüklüğü olabilir. Kan şekerinde düşme, genellikle sabah saat 11.00 ve öğleden sonra saat 16.00 civarında daha sık olur. Bu hastalar bu saatlerde bu saatlerde biraz daha yorgun olurlar. Hafif baş ağrısı, depresyon ve derin açlık hissederler. Bu nedenle de, bu saatlerde çikolata, kek, pasta, kurabiye yer ve kola içerler. Bu besinleri alan kişinin şikayetlerinde hafif düzelme olur. Sabah 11.00 de oluşan kan şeker düşüklüğünün nedeni sabah kahvaltıda yenen şekerli, nişastalı besinlerdir. Öğle yemeğinde yenen tatlı ve nişastalı besinler de öğleden saat 16.00 da kan şeker düşmesine neden olur.  Buna karşılık sabah ve öğlen proteinli besin alanların kan şekerinde pek düşme olmaz. Kan şekeri düşünce yenen şekerli besinler 30-60 dakika süreyle bir rahatlık sağlar, fakat daha sonra kan şekeri tekrar düşer. Sonunda bu kişiler gün içinde kan şekerinde yükselme ve düşmeler yaşar ve bol miktarda şeker, çikolata ve buna benzer şekerli besinler tüketirler. Bu kişiler sabah kalktıklarında huzursuzdurlar, kavga etmeye ve tartışmaya eğilimlidirler. Bir şeyler yedikten sonra rahatlarlar.
 • Yemekle az ve sık yenmeli, proteinden zengin ve posalı karbonhidratlardan oluşan menüler hazırlanmalıdır.
 • Şeker düşmesi atakları sık oluyorsa, yemek aralıkları üç saatten fazla olmamalıdır.(günde 3 ana öğün, 3 ara öğün alınmalıdır)
 • Rafine bseinler(beyaz ekmek, patetes, havuç ve şeker gibi) yenmemelidir.
 • Protein alımı(beyaz et, balık) biraz artırılmalıdır.
 • Tam tahıl, bakliyat, sebze ve meyveye dayalı bir diyet alınmalıdır. Ceviz, badem tüketimi artırılmalıdır.(diğer besinlerden az yiyerek)
 • Yatmadan önce hafif bir ara öğün alınmalıdır.
 • Süt ve süt ürünleri azaltılmalıdır.
 • Günde 6-8 bardak su içilmelidir.
 • Günde en az yarım saat yürüme egzersizi yapılmalıdır.
 • E vitamini, B6 bitamini ve C vitamini alınması, avakado yenmesi kan şekeri düşüklüğüne faydası olur.Özellikle B6 vitamini bu konuda çok faydalıdır.
 • Kan krom, magnezyum ve mangan düzeylerinde eksiklik varsa, bunlar ilave edilmelidir.
 • Kanda selenyum eksikliği varsa yerine konmalı, omega 3 alınmalıdır.

Kan Şekeri ile Beyin Faaliyetleri ve psikolojik durum arasındaki ilişki;

Vucudumuzdaki diğer organların aksine beyin yüksek oranda enerjiye veya şekere ihtiyaç duyar. Vucut ağırlığının %2’sini oluşturduğu halde, yakılan enerji veya kalorinin %20’si beyin tarafından kullanılır. Ağırlığına oranla bu kadar yüksek enerji tüketen beyinde enerji depolaması olmamaktadır. Beynin kullanacağı enerji devamlı olarak kan damarları ile sağlanan kan şekeri ile olur. Diğer bir deyimle beyin devamlı olarak kan şekerine ihtiyaç duyar. ve az şeker gitmesi durumunda çalışması azalır. Bunun sonucunda da unutkanlık ve psikolojik bozukluklar ortaya çıkabilir.  Beyinde oluşan asetilkololin maddesinin hatırlama işlevi açısından  büyük önemi vardır. Beyine giden şeker, asetilkolin yapımını artırarak hatırlamada etkili olmaktadır. Kan şekeri ile kişinin performansı arasında iyi bir ilişki vardır. Kahvaltı yapmayan öğrencilerin okul performansı ve hatırlama yetilerinin iyi olmadığı, yapılan bilimsel çalışmalarla ortaya konmuştur. Kan şekerinin normal olması bu faydaları sağlarken, şeker hastalığında olduğu gibi fazla olması da beyin faaliyetlerini bozmaktadır.

Kan şekerinin psikolojik durum ile ilişkisi de artık bilinmektedir. Bir çok insan sıkıntılı ve üzüntülüyken tatlı şeyler yemek ister. Bazıları şekerli şeyler yeyince sakinleşirler. Bunun nedeni, yemek sonrası beyinde  mutluluk veren serotonin hormonunun artmasıdır. Depresyondaki kişilere verilen prozac gibi ilaçlar da, beyinde serotonin düzeyini artırmaktadır. Düşük karbonhidratlı beslenen kişilerin sinirli olduğu da ortaya konmuştur. Bu bilgiler bize, kan şekeri düşüklüğünün kişilerin davranışını ve psikolojik durumunu etkilediğini göstermektedir. Şu halde sağlıklı bir beyin fonksiyonu için kan şekerinin normal sınırlarda olması gerekmektedir.

Be the first to comment on "DİYET VE DEPRESYON"

Leave a comment

Your email address will not be published.


*


Facebook